15 NAJCZĘSTSZYCH PYTAŃ O TRANSPORT W LONDYNIE

Transport miejski w Londynie nie jest tak straszny jak się wydaje. Osoby przyjeżdżające po raz pierwszy jednak są zazwyczaj dość zdezorientowane. W tym poście zebrałam najczęściej pojawiające się na naszej grupie “Zwiedzamy Londyn – przydatne informacje dla turystów” oraz na innych forach pytania dotyczące metra, autobusów, itd – generalnie transportu zbiorowego w Londynie. Mam nadzieje, że wyjaśni on sporo pojawiających się wątpliwości.

Oto te pytania:

Czy karta Oyster to najlepsza forma płatności dla dorosłych?

Nie. Karta ta kosztuje teraz 7 funtów i jest to opłata bezzwrotna (do listopada 2022 był zwrotny depozyt przy zakupie Oyster). Jeśli nie masz tej karty np. z poprzedniego wyjazdu, to najlepiej płacić kartą zbliżeniową ze swojego banku za przejazdy, zbliżając ją do czytnika w metrze lub autobusie. System pobierze odpowiednie opłaty. Warto mieć kartę Revolut lub walutową, żeby uniknąć dodatkowych obciążeń za przewalutowanie lub innych opłat (sprawdź w swoim banku warunki płatności za granicą – może się okazać, że bank najpierw przewalutuje złotówki na euro, a dopiero potem na funty, więc będziesz mieć podwójne opłaty).

Nawet jeśli masz tę kartę z poprzednich wyjazdów, to moim zdaniem i tak nie warto tracić czasu na zasilanie jej, martwić się, czy mamy nadal wystarczająco środków na niej i czy nie trzeba znów iść do automatu zasilić oraz potem ewentualnie odzyskiwać niewykorzystanych środków. Karta zbliżeniowa oszczędzi nam w ten sposób mnóstwo czasu i nerwów. 

Mam starą kartę Oyster, której używałem wiele lat temu w Londynie. Czy mogę jej nadal używać lub dać dziecku, żeby miało zniżki?

Jakiś czas temu zmieniono karty na nowocześniejsze. Sprawdź, czy na Twojej z tyłu jest w lewym, dolnym rogu literka D. Jeśli tak, to można jej używać bez problemu. Jeśli nie, to może musisz ją wymienić. Za starą przy zwrocie dostaniesz 5 funtów depozytu, a nowa kosztuje 7 funtów (teraz bezzwrotne już), więc wymiana na nową będzie Cię kosztować 2 funty.

15 NAJCZĘSTSZYCH PYTAŃ O TRANSPORT W LONDYNIE
Źródło: tfl.gov.uk

Czy muszę “odbijać” kartę wysiadając z autobusu?

Nie.  Korzystając z autobusów w Londynie, wchodzimy wejściem koło kierowcy i przykładamy kartę zbliżeniową/Oyster lub telefon/smartwatch do czytnika tylko na wejściu. Jeśli masz papierowy bilet, to pokazujesz go kierowcy i wchodzisz. Opłata za przejazd jest stała – od 5 marca 2023 – 1,75 GBP, niezależnie czy jedziesz 1 przystanek czy 20. W ciągu 60 minut od przyłożenia karty i zeskanowania koło kierowcy możesz się przesiąść i w kolejnym autobusie znów przykładasz kartę  na wejściu i nadal będzie to ta sama opłata 1,75 funta.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o autobusach w Londynie, to przeczytaj ten artykuł:

JAK SIĘ PORUSZAĆ AUTOBUSAMI W LONDYNIE

Jak uzyskać zniżki na przejazdy komunikacją miejską w Londynie dla nastolatka?

Dzieci do ukończenia 11 roku życia jeżdżą za darmo. Jeśli przyjeżdżasz z nastolatkiem w wieku 11-15 lat, to JEDYNĄ opcją na zniżki 50% jest karta Oyster. Kosztuje 7 funtów (bezzwrotne) i nie wszystkim się opłaca – zależy gdzie będziecie mieszkać, jak długo i co zwiedzać. Można je uzyskac TYLKO od pracownika stacji metra lub Overground prosząc o nadanie YOUNG VISITOR DISCOUNT. Więcej informacji tutaj:

NAJLEPSZE SPOSOBY PŁATNOŚCI ZA TRANSPORT W LONDYNIE W 2023       

Czy opłaca się kupować jednodniowy bilet papierowy (tzw. 1 day travelcard)?

Nie. Papierowy 1 day travelcard wychodzi drożej niż płacenie karta zbliżeniową. 

Oto kwoty jakie pobierze Wam z konta następnego dnia jeśli będziesz przykładać wszędzie na wejściu i wyjściu (oprócz autobusów, gdzie kartę skanujemy tylko na wejściu)

cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1 i 2 to  £8,50

cena za korzystanie ze stref (zones) 1 -3 to £10

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-4 to  £12,30

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-5 to £14,60

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-6 to £15,60

Ceny 1-dniowej Travelcard rozkładają się trochę inaczej, ale nawet mieszkając w strefie 6 zapłacimy mniej. Jednodniowe bilety są do wyboru na strefy 1-4 i mają tę samą cenę – kosztują £ 15.90, a w strefach 1-5 i 1-6 cena to £ 22,60 za dobę (lub £ 15.90 off-peak). Tak więc jak widać, jeśli będziesz np. tylko na 1 dzień w strefach 1-2, to płacąc zbliżeniowo (£8,50) zapłacisz prawie 2 razy mniej niż kupując papierowy 1-day travelcard (£ 15.90).

Czy mogę zapłacić moja kartą za przejazd innej osoby?

Nie. Nie ma możliwości płatności za kogoś innego. Każda osoba, która musi uiścić opłatę za transport w Londynie (osoby od 11 roku życia) musi mieć swój sposób płatności, czyli kartę zbliżeniową, telefon, smartwatch, kartę Oyster lub bilet papierowy.

Czy 2 telefony podpięte pod to samo konto bankowe umożliwią mi poprawne płatności za transport w Londynie? I czy trzecia osoba może korzystać z karty też podpiętej pod to samo konto?

 Tak. Są one traktowane jako różne opcje płatności.

Czy kartą z polskiego banku zapłacę za przejazdy w Londynie?

Tak, ale warto sprawdzić opłaty na koncie w przypadku transakcji w funtach. Jak wspominałam wyżej, może się okazać, że bank najpierw przewalutuje złotówki na euro, a dopiero potem na funty, więc będziesz mieć podwójne opłaty. Jeśli stawki w Twoim banku okażą się niekorzystne, to można na szybko założyć konto Revolut. Trwa to kilka minut. Nawet jeśli karta nie dojdzie przed Twoim przyjazdem, to możesz praktycznie od razu korzystać z płatności mobilnych telefonem korzystając z tego konta. Revolut przyda Ci się też w innych krajach, bo umożliwia korzystne płatności w praktycznie każdej walucie.

Co to jest DAILY CAP?

Daily cap to taki próg płatności za transport w Londynie naliczany od 4:30 rano danego dnia do 4:29 następnego.. Zazwyczaj już przy trzecim przejeździe danego dnia osiągamy ten pułap i nie naliczy nam więcej. Oto stawki dla dorosłego daily cap:

cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1 i 2 to  £8,50

cena za korzystanie ze stref (zones) 1 -3 to £10

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-4 to  £12,30

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-5 to £14,60

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-6 to £15,60

Ile zapłacę za przejazdy jeśli wielokrotnie w ciągu dnia będę korzystać z metra i autobusów używając karty zbliżeniowej?

Tak naprawdę możesz jeździć bez przerwy cały dzień i opłata nie przekroczy pewnego pułapu zwanego DAILY CAP. Oto ile zejdzie Ci z konta następnego dnia (doba w przypadku transportu w Londynie liczy się od 4:30 rano do 4:29 następnego dnia):

cena za korzystanie ze stref (zones) 1 lub 1 i 2 to  £8,50

cena za korzystanie ze stref (zones) 1 -3 to £10

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-4 to  £12,30

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-5 to £14,60

cena za korzystanie ze stref (zones) 1-6 to £15,60

Czy na autobusy jest osobna opłata niż na metro?

Nie. Na metro, Overground, DLR, autobusy i pociągi w ramach Londynu obowiązuje jedna płatność w ramach daily cap lub 7-dniowej travelcard. Chyba że będziesz cały dzień jeździć TYLKO autobusami, to zapłacisz max. 5.25 GBP.

Osobne opłaty są za kolejkę linową IFS Cloud oraz za UBER boat.

Ile mniej więcej kosztuje pojedynczy przejazd metrem?

W strefach 1-2 pojedynczy przejazd metrem kosztuje niecałe 3 funty. Oznacza to, że DAILY CAP, czyli maksymalną opłatę dzienną osiągniemy już przy trzecim przejeździe, więc reszta podróży tego dnia będzie jakby za darmo.

Czy używając karty zbliżeniowej zapłacę więcej jeśli pojadę w godzinach szczytu (peak) (6:30-9:30 i 16:00-19:00)?

Opłaty za pojedyncze przejazdy mają różne ceny w zależności, czy korzystamy z transportu w godzinach szczytu czy nie, ale jak pisałam wyżej już trzeci przejazd metrem danego dnia powoduje osiągnięcie maksymalnej, dziennej kwoty za przejazdy (daily cap). Jak widać w tabelce poniżej (źródło tfl.gov.uk), opłaty całodzienne w strefach 1-6 używając karty zbliżeniowej lub Oyster nie są zależne od czasu podróży.

Żródło: tfl.gov.uk

Pojedynczy przejazd w strefie 1-2 w godzinie szczytu kosztuje £ 2.80, a poza tymi godzinami £2.70, natomiast w strefach 1-3, w godzinie szczytu (peak) pojedynczy przejazd to £3,70, a poza (off-peak) £3.

Wiedząc, że dzieci do 11 roku życia nie płacą za przejazdy, jak mam się zachować w metrze lub autobusie z synem/córką? Czy muszę pokazać jakiś dokument poświadczający wiek?

Zazwyczaj nikt tu nie sprawdza wieku dzieci. W autobusie, rodzic płaci, a dziecko po prostu wchodzi z rodzicem bez żadnych zbędnych dyskusji z kierowcą na temat wieku, ani udowadniania dokumentem ile dziecko ma lat, itd.

W metrze, rodzic z dzieckiem przechodzi szeroką bramką dla wózków. Rodzic uiszcza opłatę i gdy bramka się otworzy, wspólnie przechodzą.

15 najczęstszych pytań o transport w Londynie
Bramka dla wózków w metrze

Jeśli mam dla dziecka Oyster, to jak mogę “nabić” na nią zniżki?

Na stacji trzeba podejść do osoby z obsługi, która pomoże w tym. Trzeba prosic o YOUNG VISITOR DISCOUNT. Dziecko musi być wtedy obecne. Być może poproszą o dokument potwierdzający wiek (11-15).

Mam nadzieję, że ten post pomógł Ci zrozumieć to z czym najczęściej borykają się turyści.

Jeśli moje wpisy pomogły Ci i masz ochotę postawić mi wirtualną kawę, to możesz to zrobić od 5 złotych tu:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lub od 1 funta tutaj:

ko-fi.com/londonwithkasia

Z góry wielkie podziękowania 😀