ZMIANA WARUNKÓW PODRÓŻY DO WIELKIEJ BRYTANII, CZYLI ETA

Od 2025 roku czekają Polaków (i nie tylko Polaków) spore zmiany w warunkach wjazdu do Wielkiej Brytanii. Oprócz paszportu wymagane będzie pozwolenie ETA, bez którego podróż NIE będzie możliwa. Ten post przybliży Ci czym jest ta tajemnicza ETA, jak się o nią aplikuje, ile będzie kosztować, itd. W przypadku pytań, jak zwykle służymy pomocą na grupie Zwiedzamy Londyn. 

Co oznacza skrót ETA?

ETA to Electronic Travel Authorization, czyli elektroniczna autoryzacja podróży. Jest to pozwolenie na podróż do UK dla osób, które nie muszą mieć wizy.

Kto będzie potrzebował pozwolenia na podróż ETA?

ETA jest wymagana, jeśli przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub na krótkoterminowe szkolenie.  Będziesz jej też potrzebować jeśli planujesz tranzyt przez Wielką Brytanię – w tym, jeśli nie przechodzisz przez brytyjską kontrolę graniczną.

Od kiedy Polacy będą potrzebować ETA?

Od 2.04.2025, a aplikować można będzie od 5.03.2025. 

Czy ETA obowiązuje tylko Polaków?

Nie. W momencie pisania tego posta (23.11.2024), ETA potrzebna już jest obywatelom 6 krajów, od stycznia 2025 potrzebować jej będą obywatele kolejnych 49 krajów, a wraz z Polską również obywatele poniższych krajów będą potrzebowali od 2.04.2025 ETA: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Watykan. 

Ile będzie kosztować ETA i jak długo będzie ważna?

Będzie kosztować 10 funtów i będzie ważna przez 2 lata, chyba że Twój paszport straci ważność szybciej. Po zmianie paszportu, trzeba od nowa aplikować o ETA.

Od jakiego wieku potrzebna jest ETA?

Pozwolenie ETA potrzebne jest każdemu podróżującemu, bez względu na wiek, nawet niemowlakom. Dzieciom nie trzeba będzie skanować twarzy.

Czy pozwolenie ETA trzeba wydrukować?

Nie, samo pozwolenie nie jest dokumentem – będzie podpięte ono w systemie pod paszport osoby wybierającej się do Wielkiej Brytanii. Na maila otrzymamy potwierdzenie.

Ile wcześniej trzeba starać się o pozwolenie ETA i gdzie się to robi?

Można aplikować na stronie https://apply-for-an-eta.homeoffice.gov.uk/how-to-apply , ale szybszym sposobem jest skorzystanie z aplikacji na telefon  https://apps.apple.com/us/app/uk-eta/id6444912481  (Iphone)  https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.gov.HomeOffice.ho3&pli=1  (Android). Wg strony gov, decyzję zazwyczaj otrzymuje się w przeciągu 3 dni lub szybciej. W przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji np. konfliktów z prawem lub prób nielegalnego osiedlenia się w UK, proces może być dłuższy. ETA nie jest gwarancją wpuszczenia na teren Wielkiej Brytanii – ostateczną decyzję podejmuje oficer border force.

Czy muszę gdzieś pojechać, żeby starać się o ETA?

Nie, zrobisz to z domu. Potrzebować będziesz paszport, dostęp do e-maila, telefon.

Jakie kroki będzie trzeba wykonać przy staraniu się o ETA?

  1. Pobierz aplikację lub wejdź na stronę  (informacje wyżej).
  2. Zrób lub prześlij zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii.
  3. Zeskanuj swoją twarz za pomocą urządzenia, jeśli jest ono wyposażone w aparat. Dzieci w wieku 9 lat i młodsze nie będą musiały skanować twarzy.
  4. Zrób lub prześlij swoje zdjęcie.
  5. Odpowiedz na kilka pytań na swój temat.
  6. Zapłać za wniosek kartą. 

Mam nadzieję, że po lekturze tego posta wiesz jak aplikować o pozwolenie ETA. Nie zapomnij tego załatwić przed wyjazdem, bo inaczej Twoja podróż nie dojdzie do skutku. Miłego wyjazdu!