DOKUMENTY POTRZEBNE, ŻEBY PRZYJECHAĆ DO WIELKIEJ BRYTANII

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE, ŻEBY PRZYJECHAĆ DO WIELKIEJ BRYTANII?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista – trzeba mieć dokument tożsamości i bilet, aczkolwiek Brexit zmienił zasady gry i podróżując musimy się do nich dostosować. Ważna informacja na początek: Polacy i inni mieszkańcy Unii, przylatują/przyjeżdżają do UK w ramach bezwizowego pobytu turystycznego do 6 miesięcy (nie trzeba załatwiać wizy przed wyjazdem – chyba że ktoś wybiera się do pracy).

W ramach strefy Schengen, Polacy i inne narodowości mogą podróżować z wybranym przez siebie dokumentem – dowodem osobistym lub paszportem. Ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z UE, nie ma już takiego wyboru. Jeśli planujesz zwiedzić Londyn, Edynburg, Belfast czy inne mniejsze lub większe miasta w Anglii, Irlandii Północnej, Walii czy Szkocji, koniecznie musisz mieć

PASZPORT

Zapewne jest to spore utrudnienie, zwłaszcza, że kolejki w biurach paszportowych nigdy krótkie nie były, ale niestety jest to jedyny dokument akceptowany na granicy z UK. Jedynie osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii, mające status osoby osiedlonej (settled lub pre-settled) mogą do 31.12.2025 wjeżdżać nadal na dowód (pod warunkiem, że status jest podpięty pod dowód osobisty). Posiadacze statusu wylatując z Polski (lub innego kraju w kierunku UK) mogą na lotnisku zostać poproszeni o zalogowanie się na stronie View and prove your immigration status (https://www.gov.uk/view-prove-immigration-status), aby pokazać obsłudze, że legalnie chcą wylecieć na dowód osobisty.

Kolejną rzeczą jaką trzeba posiadać jest 

BILET

na samolot, lub w przypadku podróży autem – na prom lub pociąg pod kanałem La Manche. Tak, wiem – to oczywiste, że trzeba mieć bilet, ale znów w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, chciałabym zaznaczyć, że warto mieć bilet powrotny. Osoby przybywające do Zjednoczonego Królestwa turystycznie (bez statusu lub wizy) mają prawo jednorazowo przebywać na jego terenie do 6 miesięcy. Przyjeżdżając, na granicy oficer Border Force widzi po zeskanowaniu paszportu czy dana osoba ma status settled, pre-settled, czy nie ma statusu osiedleńca w ogóle. Ostatni przypadek dotyczy oczywiście turystów. Takie osoby mogą się zatem spodziewać pytań, które mają na celu sprawdzenie czy dana osoba jest faktycznie w celu turystycznym, czy chce nielegalnie przedostać się na teren UK i zamieszkać. Pytania mogą dotyczyć długości planowanego pobytu, zakwaterowania, celu podróży, a nawet posiadanych oszczędności, aby na czas wyjazdu się utrzymać. Oficer na granicy może też w przypadku wątpliwości poprosić o okazanie biletu powrotnego, który może uwiarygodnić cel podróży. Uwaga: jeśli nie władasz dobrze językiem angielskim, a lecisz do rodziny, to poproś kogoś z rodziny w UK, żeby SMS-em lub na komunikatorze wysłał Ci opis celu wyjazdu po angielsku, by w razie pytań móc pokazać to osobie na granicy. Można też w razie czego umówić się na telefon, żeby ktoś z rodziny w Wielkiej Brytanii przetłumaczył taką rozmowę.

Bilet i paszport to podstawa. Pozostałe rzeczy, które za chwilę omówię, nie są obowiązkowe, ale na pewno ułatwią podróż, zredukują stres lub pomogą oszczędzić czas i pieniądze. Pierwszym takim dokumentem jest 

EKUZ

czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to bezpłatny dokument obowiązujący w Unii i w krajach EFTA (w tym w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii), który potwierdza, że dana osoba posiada ubezpieczenie społeczne w Polsce i w nagłym przypadku może skorzystać z różnych świadczeń zdrowotnych za granicą, a NFZ ureguluje należność finansową za leczenie. Na stronie nfz.gov.pl, możemy przeczytać, że mimo Brexitu “osoby mające EKUZ nadal będą mogły korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp. EKUZ należy okazać bezpośrednio brytyjskiemu świadczeniodawcy.”  W przypadku podróży rodzinnych, każdy członek musi mieć swoją kartę (nawet niemowlę podpięte pod ubezpieczenie rodzica)

Kartę tę można wyrobić:

  1. online za pomocą ePUAP – informacje jak to zrobić TUTAJ
  2. online używając Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – wskazówki TUTAJ
  3. pocztą tradycyjną – więcej informacji TUTAJ

Warto poza wyrobieniem EKUZ, wykupić też na wszelki wypadek 

UBEZPIECZENIE NA WYJAZD ZAGRANICZNY

Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką usługę. Najlepiej zorientować się u swojego ubezpieczyciela jakie ma opcje. Są też ubezpieczenia podróżne na cały rok dla turystów, którzy dużo podróżują, np Karta Planeta Młodych.

Ostatnią rzeczą, którą warto mieć (ale oczywiście nie trzeba) jest 

WALUTOWA KARTA ZBLIŻENIOWA

Najbardziej opłacalna w czasie podróży do UK może okazać się karta typu Revolut czy Wise. Karty walutowe polskich banków też na pewno zdadzą egzamin. Przydatne one będą w czasie zwykłych zakupów w sklepie, ale przede wszystkim mogą służyć za bilet w metrze, autobusach i innych środkach transportu sieci Transport for London. Na ten temat będzie można przeczytać w osobnym poście.

Podsumowując: paszport i bilet to dwa dokumenty, które musi posiadać każdy. Aby ułatwić sobie pobyt w UK polecam wyrobienie karty EKUZ, ubezpieczenia na podróże zagraniczne, a także karty zbliżeniowej z małymi opłatami za przewalutowanie. Miłego wyjazdu!