LONDYŃSKIE METRO – CIEKAWOSTKI
Oto 15 ciekawych faktów odnośnie metra londyńskiego (London Underground):
- Metro to jest najstarsze na świecie. Jego najstarszy odcinek został otwarty w 1863 roku, a więc w 2023 będzie świętować 160 lat.
- Pierwszy odcinek metra przebiegał między Paddington (Bishop’s Road) a Farringdon Street. Ten sam odcinek stanowi obecnie część żółtej linii Circle, różowej Hammersmith & City oraz purpurowej Metropolitan.
- Metro londyńskie ma 272 stacje.
- Łączna długość całej sieci to ponad 450 kilometrów, co oznacza, że jest to nr 1 w miastach europejskich. Na 2 miejscu w 2021 był Madryt (niecałe 300 km), a na trzecim Paryż (około 220 km).
- Potoczna nazwa metra (“przezwisko”), to ‘THE TUBE’. Oznacza to rurę, a dotyczy kształtu niektórych tuneli.
- Tylko 45% tego systemu znajduje się pod ziemią.
- Najdłuższa podróż jaką można odbyć bez przesiadki to trasa z Epping do West Ruislip (czerwona linia – Central Line) – prawie 55 kilometrów.
- Najmniejsza odległość między stacjami to Leicester Square do Covent Garden (granatowa linia – Piccadilly Line). Dystans między stacjami to około 300 metrów. Podróż ta zajmuje tylko około 20 sekund.
- Największa odległość między stacjami to Chesham do Chalfont&Latimer (linia purpurowa Metropolitan Line). Dystans międzys stacjami wynosi 6.3 km.
- Najdłuższe ruchome schody mają 60 metrów i można się nimi przejechać na stacji Angel 27,5 metra w górę.
- Najdłuższy ciągły tunel (czarna linia, Northern Line) biegnie z East Finchley do Morden (przez stację Bank), czyli prawie 28 kilometrów bez wyjazdu na powierzchnię.
- Najgłębiej położoną stacją jest Hampstead (czarna linia, Northern Line) – 58,5 metra pod ziemią.
- W 2007 roku po raz pierwszy łączna liczba przejazdów metrem przekroczyła miliard.
- Według firmy Transport For London, każdego roku pociągi londyńskiego metra przemierzają podróż równą objazdowi kuli ziemskiej 1735 razy (czyli 90 podróży na Księżyc i z powrotem).
- Jest aż 49 opuszczonych stacji, które nie są w użyciu. Jedną z nich jest stacja o nazwie British Museum.
Źródło: strona www.tfl.gov.uk, www.telegraph.co.uk