LONDYŃSKIE METRO – CIEKAWOSTKI

Oto 15 ciekawych faktów odnośnie metra londyńskiego (London Underground):

  1. Metro to jest najstarsze na świecie. Jego najstarszy odcinek został otwarty w 1863 roku, a więc w 2023 będzie świętować 160 lat.
  2. Pierwszy odcinek metra przebiegał między Paddington (Bishop’s Road) a Farringdon Street. Ten sam odcinek stanowi obecnie część żółtej linii Circle, różowej Hammersmith & City oraz purpurowej Metropolitan.
  3. Metro londyńskie ma 272 stacje.
  4. Łączna długość całej sieci to ponad 450 kilometrów, co oznacza, że jest to nr 1 w miastach europejskich. Na 2 miejscu w 2021 był Madryt (niecałe 300 km), a na trzecim Paryż (około 220 km).
  5. Potoczna nazwa metra (“przezwisko”), to ‘THE TUBE’. Oznacza to rurę, a dotyczy kształtu niektórych tuneli. 
  6. Tylko 45% tego systemu znajduje się pod ziemią.
  7. Najdłuższa podróż jaką można odbyć bez przesiadki to trasa z Epping do West Ruislip (czerwona linia – Central Line) – prawie 55 kilometrów.
  8. Najmniejsza odległość między stacjami to Leicester Square do Covent Garden (granatowa linia – Piccadilly Line). Dystans między stacjami to około 300 metrów. Podróż ta zajmuje tylko około 20 sekund.
  9. Największa odległość między stacjami to Chesham do Chalfont&Latimer (linia purpurowa Metropolitan Line). Dystans międzys stacjami wynosi 6.3 km.
  10. Najdłuższe ruchome schody mają 60 metrów i można się nimi przejechać na stacji Angel 27,5 metra w górę.
  11. Najdłuższy ciągły tunel (czarna linia, Northern Line) biegnie z East Finchley do Morden (przez stację Bank), czyli prawie 28 kilometrów bez wyjazdu na powierzchnię.
  12. Najgłębiej położoną stacją jest Hampstead (czarna linia, Northern Line) – 58,5 metra pod ziemią.
  13. W 2007 roku po raz pierwszy łączna liczba przejazdów metrem przekroczyła miliard.
  14. Według firmy Transport For London, każdego roku pociągi londyńskiego metra przemierzają podróż równą objazdowi kuli ziemskiej 1735 razy (czyli 90 podróży na Księżyc i z powrotem).
  15. Jest aż 49 opuszczonych stacji, które nie są w użyciu. Jedną z nich jest stacja o nazwie British Museum.

Źródło: strona www.tfl.gov.uk, www.telegraph.co.uk