METRO W LONDYNIE – PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Osobom przybywającym pierwszy raz do Londynu, metro może wydawać się przerażające i przytłaczające. Proszę się nie martwić – wcale tak nie jest! Jeśli ktoś potrafi czytać, zna kolory i umie podążać za strzałkami, to da sobie na pewno radę! Niniejszy post wyjaśni wszystkie kłopotliwe aspekty podróżowania metrem londyńskim (Underground/the Tube). Dowiesz się jakie bilety potrzebujesz, jak możesz płacić za metro, jak czytać mapę metra, jakie są linie, jak się przesiadać w metrze londyńskim.

Metro w Londynie jest najstarszym tego typu systemem na świecie. Jest również jednym z najbardziej rozbudowanych – ma ponad 270 stacji oraz następujące linie (alfabetycznie):

Linie metra londyńskiego:

1)     Bakerloo (oznaczona na mapie kolorem brązowym)

2)     Central (czerwona)

3)     Circle (żółta)

4)     District (zielona)

5)     Hammersmith&City (różowa)

6)     Jubilee (szara)

7)     Metropolitan (purpurowa)

8)     Northern (czarna)

9)     Piccadilly (granatowa)

10)  Victoria (jasnoniebieska)

11) Waterloo&City (turkusowa)

Dodatkowo system ten wspierają:

1)     Overground (pomarańczowa linia)

2)     DLR (Docklands Light Railway) (linia biała z zieloną ramką)

3)   oraz najnowsza linia będąca połączeniem kolei i metra, a łącząca miejscowości na zachodzie Londynu z tymi na wschodzie, czyli otwarta częściowo w 2022 Elizabeth line (kolor fioletowy na mapie) 

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Aplikacja Citymapper

Warto podróżując różnymi środkami transportu w Londynie skorzystać z aplikacji Citymapper. Jest ona darmowa (wymaga połączenia z Internetem ponieważ pobiera ona z systemu aktualne dane dotyczące opóźnień, lokalizacji autobusów itd.). Ważne też, żeby przed przyjazdem zrobić sobie plan zwiedzania i posprawdzać (np. w Citymapper) jaka jest najbliższa stacja jeśli idzie o dany punkt. W moich 2 wcześniejszych postach, czyli “TOP 20 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ W LONDYNIE” oraz “70 DARMOWYCH ATRAKCJI W LONDYNIE” przy każdej atrakcji można znaleźć wskazówki odnośnie stacji (plus linii metra).

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Citymapper
Citymapper

Podróż metrem w Londynie krok po kroku

Pokażę teraz na zdjęciach przykładową podróż i opiszę, co po kolei trzeba wykonać.

Rodzaje biletów na metro w Londynie

Krok 1. Wybieramy środek płatności (karta zbliżeniowa lub karta Oyster – o opłatach pisałam TUTAJ) i upewniamy się, że mamy tam wystarczające środki finansowe lub wykupiony bilet np.7-dniowy).

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Obsługa bramki w metrze

Krok 2.  W metrze podchodzimy do bramki i zbliżamy kartę do czytnika, lub wsuwamy papierowy bilet do otworu. Kartę trzymamy tak długo, ąż się bramka otworzy. Papierowy bilet wyskoczy na górze i należy go wziąć, a bramka nas przepuści.

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

UWAGA: Jeśli na danej stacji bramki są otwarte, również TRZEBA przyłożyć kartę – inaczej system błędnie naliczy płatność za podróż. Kolejna ważna rzecz, to by konsekwentnie używać na wejściu i wyjściu TEJ SAMEJ karty. Jeśli korzystamy z telefonu lub zegarka do płatności, również musimy stale używać jednego gadżetu. Możliwe jest korzystanie z tego samego konta bankowego np. rodzic używa karty, a nastolatek (żeby nie kupować Oyster card) używa podpiętego telefonu pod to samo konto. 

Wybór peronu

Krok 3. Będąc za bramką podążamy za oznaczeniami. Jeśli naszym punktem początkowym jest stacja z jedną tylko linią (tak jak w przypadku na zdjęciach), to wystarczy wybrać peron w odpowiednim kierunku. Perony są oznaczone czy pociąg jedzie w kierunku południowym, północnym, wschodnim, czy zachodnim, ale jeśli ktoś się nie orientuje w tym, to nie ma problemu ponieważ zanim zejdziemy lub wejdziemy na peron, na tablicy mamy rozpiskę WSZYSTKICH STACJI do których dojeżdża pociąg plus na peronie zazwyczaj też jeszcze znajdziemy wielki plakat. Więc możemy się upewnić, że będziemy czekać na metro, które nas dowiezie, gdzie chcemy.

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Podróż

Krok 4. Wsiadamy i jedziemy pociągiem ?. W wagonie nad siedzeniami możemy sobie śledzić ile stacji nam zostało ponieważ w każdym jest mapka metra i rozpiska linii.

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Jak się zorientować gdzie jesteśmy?

Krok 5. Jeśli się zamyślimy, to gdy pociąg wjedzie na stację idzie się szybko zorientować, gdzie jesteśmy ponieważ są one dobrze oznaczone i z każdego wagonu widać nazwę. Nazwy stacji (oraz ważnych atrakcji w pobliżu nich) ogłaszane są też przez głośniki oraz (w nowszych pociągach) wyświetlane na tablicy.

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Elizabeth Line

Wyjście z metra

Krok 6. Wysiadamy na wybranej stacji i podążamy za znakami WAY OUT (wyjście).

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Podróż metrem z przesiadkami

To była wersja prosta. Ale czasem trzeba się przesiąść lub linia się rozgałęzia i nie każdy pociąg nas dowiezie, tam gdzie chcemy. Wszystkie linie wzajemnie się przeplatają i uzupełniają tworząc sieć połączeń, które są zazwyczaj najlepszą i najszybszą metodą dotarcia z punktu A do punktu B. Mapa metra świetnie pokazuje, gdzie można się przesiąść z jednej linii na drugą. Widać, że dwa kolory się krzyżują, a na środku jest białe kółko. Jak widać na wycinku poniżej, na stacji Tottenham Court Road można się przesiąść z linii czerwonej (Central) na czarną (Northern) lub odwrotnie, a na Green Park krzyżują się aż 3 linie (jasnoniebieska Victoria, granatowa Piccadilly i  szara Jubilee). Dodatkowo, jak można domyślić się po znaczku – stacja Green Park ma udogodnienia dla inwalidów i wózków dziecięcych.

Przesiadka na inną linię zazwyczaj oznacza zmianę poziomu (zjazd schodami niżej lub podjazd na wyższy poziom) choć są stacje, gdzie wystarczy przejść na drugą stronę przez „drzwi” i już jesteśmy na innym peronie i innej linii.  Metro jest świetnie oznaczone i trudno się w nim zgubić, jeśli tylko podążamy za znakami. Gdy tylko wyjdziemy na danej stacji, od razu na ścianie lub tablicach będą kolorowe oznaczenia linii i strzałki jak na nią trafić.

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Trzeba uważać na większe stacje i zarezerwować na nich więcej czasu na bezstresową przesiadkę, np. Paddington (obrazek niżej), gdzie zmiana linii może oznaczać około 10-minutowy spacer (proszę zwrócić uwagę na to, że kółka Paddington są oddalone od siebie dość znacznie, co sugeruje właśnie bardziej skomplikowaną przesiadkę).

Mapa metra londyńskiego

Jak już wspominałam w poście o transporcie w Londynie  TUTAJ, metro podzielone jest na strefy (zones) i znacząca większość najsłynniejszych zabytków, muzeów, atrakcji znajdziemy w strefach 1 i 2.  Warto też wiedzieć, że mapa metra jest mapą schematyczną i nie pokazuje prawdziwych odległości. Np. podróż między Covent Garden i Leicester Square czasowo (zejście pod ziemię, czekanie na pociąg, przejazd i wyjście) może wyjść dłużej niż 260-metrowy spacer, który czeka nas między tymi dwoma stacjami. Natomiast, dla porównania na drugim obrazku widzimy odcinek linii Metropolitan (purpurowa), gdzie między stacjami Chalfont&Latimer a Chesham jest ponad 6 kilometrów, a na mapie nie jest on proporcjonalnie ponad 20 razy dłuższy. Więc nie warto sugerować się, że dany odcinek wygląda na dłuższy czy krótszy, tylko sprawdzić czas np. w polecanej już wcześniej aplikacji Citymapper.

W przypadku rozgałęzienia linii jak na wycinku niżej, na granatowej linii Piccadilly trzeba zwrócić uwagę na peronie na tablice informacyjną, ponieważ jak widać z Acton Town możemy pojechać albo w kierunku północnym albo południowym. Jak rozpoznać dokąd jedzie pociąg? Na stacji, tablica informacyjna pokaże nam stację docelową (zazwyczaj) np. Uxbridge lub Rayners Lane na północ oraz Heathrow, Northfields lub Hatton Cross dla pociągów jadących na południe. 

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH
METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Czasowe zamknięcia stacji, fragmentów linii metra

Dobrze też (zwłaszcza przed weekendem) zwrócić uwagę na tablice informacyjne na stacjach. Często w sobotę i niedzielę fragmenty linii są zamykane i przejazd jest utrudniony. Zazwyczaj są podstawiane autobusy zastępcze pod stacje, gdzie zaczyna się utrudnienie. Należy jednak pamiętać, że autobusy nie są tak szybkie jak metro, więc trzeba naszykować się na dłuższą podróż.

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Papierowe mapki metra

Często też na stacjach, można pobrać papierowe wersje mapy metra. Są też bezpłatne aplikacje np. LONDON UNDERGROUND, działające offline, z których możemy skorzystać np. pod ziemią w metrze, gdy coś chcemy sprawdzić.

Bramki dla wózków

Na większości stacji jest też szeroka bramka dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Tędy przejdą też rodzice z dziećmi, których nie dotyczy opłata za metro.

METRO W LONDYNIE - PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH