ILE SIĘ PŁACI ZA PRZEJAZDY DZIECI I NASTOLATKÓW W TRANSPORCIE MIEJSKIM W LONDYNIE

Długo zwlekałam z tym bardzo ważnym postem dla wielu rodziców wybierających się do Londynu z dziećmi, gdyż miałam niepełną wiedzę w temacie, a strona Transport for London udziela dość sprzecznych i tak naprawdę niepełnych informacji w tej sprawie. Ponieważ dostawałam mnóstwo pytań w wiadomościach prywatnych oraz temat przewijał się wielokrotnie w postach i komentarzach na naszej grupie Facebookowej Zwiedzamy Londyn – przydatne informacje dla turystów, to postanowiłam wysłać e-maila do TFL (Transport for London) z prośbą o wyjaśnienia, ponieważ ostatnią rzeczą jakiej chcę to udzielić mylącej informacji. Ten post wyjaśni Wam jakie opłaty czekają Was w metrze, autobusach, Overground, DLR i innych środkach komunikacji miejskiej Londynu jeśli przyjeżdżasz z małym dzieckiem lub nastolatkiem oraz jak zapłacić za te przejazdy.

Więcej informacji ogólnych o transporcie w Londynie znajdziecie w moich postach:

KOMUNIKACJA MIEJSKA W LONDYNIE

JAK SIĘ PORUSZAĆ AUTOBUSAMI W LONDYNIE

TANI REJS PO TAMIZIE UBER BOAT

METRO W LONDYNIE – PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

2 EKSCYTUJĄCE ŚRODKI TRANSPORTU W LONDYNIE

2 APLIKACJE, KTÓRE UŁATWIAJĄ PORUSZANIE SIĘ PO LONDYNIE

Przyjeżdżam do Londynu z dzieckiem 0-11 lat

Jeśli masz dziecko do 11 roku życia, to w większości najważniejszych środków transportu nie zapłacisz ani grosza za ich przejazdy. W metrze takie dziecko musi przejść przez szeroką bramkę dla wózków wraz z płacącym rodzicem. W autobusie podobnie – wchodzi za darmo z rodzicem, który “odbija” kartę zbliżeniową lub Oyster koło kierowcy. Również w DLR, Overground, Elizabeth Line i NIEKTÓRYCH pociągach na terenie Londynu (darmowe przejazdy TYLKO pociągami zaznaczonymi na tej MAPIE na ZIELONO) przejazdy są darmowe. Jedynie na kolejce linowej IFS Cloud Cable Car trzeba uiścić 50% opłaty za dziecko powyżej 5 roku życia (5-15 lat) oraz identycznie na rejs Uber Boat (50% dla dzieci i młodzieży 5-15 lat).

ILE SIĘ PŁACI ZA PRZEJAZDY DZIECI I NASTOLATKÓW W TRANSPORCIE MIEJSKIM W LONDYNIE
Szeroka bramka w metrze dla wózków oraz rodziców z dziećmi do 11 roku życia

Przyjeżdżam do Londynu z dzieckiem 11-15 lat

Młodzież mieszkająca w Londynie korzysta z ZIP Oyster Card – specjalnej karty ze zdjęciem. Na stronie Transport for London można znaleźć zakładkę, że taka karta obowiązuje też osoby w wieku 11-15 spoza Londynu, a nawet spoza UK. Ta informacja wydawała mi się niejasna ponieważ opłata to aż 15 funtów i poprosiłam o wyjaśnienie mailowe obsługę klienta firmy. Cytuję odpowiedź (tłumaczenie z angielskiego): 

“Najlepszą opcją dla turystów w wieku od 11 do 15 lat, którzy nie mają Zip Oyster photocard, jest uzyskanie zniżek na zwykłej karcie Oyster (ta zniżka nazywa się Young Visitor), a to pozwoli im podróżować z 50% zniżki dla dorosłych taryf “pay as you go” i dziennych limitów w autobusie, metrze, tramwaju, DLR, London Overground, Elizabeth line i większości usług National Rail, 50% zniżki dla dorosłych biletów na usługi IFS Cloud Cable Car i Thames Clippers River Bus  (UBER BOAT) (do 14 dni). Zniżka może być dodana do standardowej karty Oyster lub karty Visitor Oyster przez pracownika na każdej stacji metra lub London Overground, w centrach dla zwiedzających (z wyjątkiem lotniska Gatwick). Dzieci muszą być obecne, gdy prosi się o zniżkę dla młodego turysty.

Więcej informacji tutaj: https://tfl.gov.uk/fares/free-and-discounted-travel/11-15-zip-oyster-photocard#on-this-page-5

BARDZO WAŻNA UWAGA: od września 2022 na kartę Oyster wprowadzono BEZZWROTNĄ opłatę 7 funtów. Wcześniej przy wyrabianiu karty płaciło się DEPOZYT/KAUCJĘ 5 funtów, którą przy wyjeździe z Londynu można było odzyskać. Tak więc musimy zadecydować, czy zakup tej karty dla nastolatka nam się opłaci! Przy weekendowym przyjeździe na pewno nie jest warto, bo oszczędności będą mniej więcej równe opłacie za wyrobienie Oyster. Dodatkowo stracimy czas i nerwy. W takiej sytuacji trzeba nastolatkowi zapewnić własny środek płatności bez zniżek- jak dla dorosłego, czyli kartę zbliżeniową, telefon lub zegarek (przypominam, że te 3 opcje mogą być podpięte pod to samo konto bankowe i będą stanowiły osobne sposoby płatności dla 3 osób – trzeba tylko konsekwentnie wchodzić i wychodzić np. z metra na ten sam sposób płatności).

Można nabyć też przed wyjazdem Visitor Oyster Card. Opłata to 5 funtów, ale trzeba doliczyć też przesyłkę. Oto informacje z wiadomości od Transport for London:

“Karta Visitor Oyster kosztuje 5 funtów (plus opłata pocztowa) i jest fabrycznie doładowana kredytami, które można wydać na podróże. Możesz wybrać, ile kredytów chcesz dodać do swojej karty: £10, £15, £20, £25, £30, £35, £40 lub £50. Ta cena zawiera opłatę za kartę w wysokości 5 funtów, a reszta to kredyt, który jest wstępnie załadowany na kartę. Więc jeśli kupisz kartę za £55, na przykład, twoja karta będzie miała £50 kredytu na nim. Jeśli podróżujesz z dziećmi w wieku 11-15 lat, kup kartę Visitor Oyster przed wyjazdem z domu, a po przyjeździe do Londynu możesz poprosić pracownika naszej firmy o dodanie zniżki dla młodego gościa do karty Visitor Oyster.

Więcej informacji tutaj: https://tfl.gov.uk/travel-information/visiting-london/visitor-oyster-card

Z informacji uzyskanych od TFL wynika też, że turyści w wieku 11-15 NIE mogą skorzystać z ulgi używając aplikacji telefonicznej TFL OYSTER – muszą mieć fizyczną kartę.

Jeśli będziemy dłużej niż 2 dni, zwłaszcza z zakwaterowaniem dalej od centrum, trzeba przekalkulować możliwe oszczędności (biorąc pod uwagę opłatę 7 funtów za kartę Oyster)

Poniżej przedstawiam opłaty obowiązujące do 1 marca 2023 (potem zapewne będzie tradycyjna, coroczna podwyżka). Przypominam, że z Oyster będzie to 50% opłat dla osoby dorosłej, czyli 

Opłata dla osoby dorosłej za 1 dzień (daily cap)Opłata dla nastolatka 11-15 za 1 dzień (daily cap)
Strefy (zones) 1-2
8.50 GBP  (tak samo tylko w 1 strefie)
Strefy (zones) 1-2
4.25 GBP
Strefy (zones) 1-3
10 GBP
Strefy (zones) 1-3
5 GBP
Strefy (zones) 1-4
12. 30 GBP
Strefy (zones) 1-4
6,15 GBP
Strefy (zones) 1-5
14,60 GBP
Strefy (zones) 1-5
7,30 GBP
Strefy (zones) 1-6
15,60 GBP
Strefy (zones) 1-6
7.80
ILE SIĘ PŁACI ZA PRZEJAZDY DZIECI I NASTOLATKÓW W TRANSPORCIE MIEJSKIM W LONDYNIE

Przyjeżdżam do Londynu z dzieckiem 16-18 lat

W przypadku młodzieży 16-18 lat do zniżek wymagana jest fotokarta Zip Oyster, której wyrobienie kosztuje aż 20 funtów. (Można ubiegać się o nią TUTAJ przed przyjazdem, klikając w zakładkę I live outside London (or outside the UK) pod filmikiem w tym linku).

Zapewnia ona 50% zniżki dla dorosłych na bilety autobusowe, metro, DLR, London Overground, Elizabeth Line (z wyjątkiem odcinka między West Drayton a Reading) i większość usług kolei państwowych w Londynie.

Znów musimy obliczyć potencjalne korzyści. W większości przypadków (krótkich wizyt w Londynie i zakwaterowania np, w strefach 1-3), ta karta nie zapewni oszczędności w ogóle, albo na tyle małe, że nie są warte zachodu.

ILE SIĘ PŁACI ZA PRZEJAZDY DZIECI I NASTOLATKÓW W TRANSPORCIE MIEJSKIM W LONDYNIE

Podsumowując – najmniej problematyczną sytuację mają rodzice z dziećmi do 11 roku życia, gdyż wiekszość środków transportu dla tych dzieci jest darmowa. Jeśli masz syna lub córkę w wieku 11-15 lat i chcesz by skorzystali ze zniżek, to musisz mieć kartę Oyster zwykłą lub Visitor zamówioną wcześniej do domu z wysyłką lub jeśli nie opłaca Ci się zakup tej karty, to musisz dla dziecka w tym wieku mieć np, kartę zbliżeniową do płatności – stawki jak dla dorosłych (każda osoba płacąca musi mieć swój środek płatności – nie można zapłacić 1 kartą za 2 osoby czy całą rodzinę). Dla osób w wieku 16-18 lat zniżki na transport w Londynie możliwe są tylko z fotokartą Zip Oyster (koszt 20 funtów), co jest w większości przypadków nieopłacalne, więc wtedy warto używac zwykłej karty zbliżeniowej.

Jeśli uważasz, że informacje na moim blogu są dla Ciebie pomocne, to możesz wesprzeć mnie wirtualną kawką od 5 złotych na buycoffee.to/londonwithkasia lub od 1 funta na ko-fi.com/londonwithkasia

Z góry wielkie dzięki 🙂